Inlägget innehåller reklamlänkar till Lyko Bubbleroom Caia Adias Xlash
När det kommer till skönhet och accessoarer så finns det en hel del på min önskelista. Och eftersom de är rabatterade nu så tänker jag att det kanske kan vara roligt att dela med mig av dem. Och så kan ju Thomas se min lista…haha.
Fast mest för att de här sakerna är fina och bra enligt mig och kanske därför också ett tips för andra. Alla produkter i inlägget här är nedsatta just nu och inte med fuskhöjt och sen sänkta priser, utan de ÄR nedsatta. Så vet ni det 🙂

Jag behöver en ny hårolja. Jag har haft den här från Davines tidigare och älskat den, men kört Moroccan oil nu ganska länge för hårolja är ju oftast drygt. Men nu börjar det som sagt sina i nuvarande flaskan och en ny ska inhandlas. Den här doftar så gott, minskar friss och hjälper dessutom till att reda ut håret när jag har det i fuktigt hår. Den gör även att håret torkar snabbare har jag för mig. Den gör inte heller håret flottigt, såvida man inte överdoserar. För mig har det räckt med typ två pump för hela håret har jag för mig. Så den här rekommenderas. Länk Oi oil. (finns i olika storlekar)

Jag älskar parfymer och det finns flera jag vill ha (som Issey Miyake och Miracle från Lancôme som jag började skriva om men insåg att de var slutsålda på Lyko, men Åhléns och Kicks har också rabatt på dem nu). Både klassiker som de jag nämnt och andra nya. En annan jag gillar är Carolina Herreras Good Girl. Den har jag sniffat på otroligt många gånger ända sedan den kom ut. Då gick jag och tog mig ett sprut då och då när jag var på Åhléns i Stockholm (bodde ju där då). Sedan dess har det kommit flera olika varianter av stilettklacken med olika dofter, men jag tror att det är originalet jag vill ha. Länk Good Girl.

Väskor. Det har varit en passion sedan jag var liten och den växer och frodas fortfarande. Jag vill alltid ha en ny väska oavsett hur många jag har. Man har ju den vid olika tillfällen, årstider, väder, till olika kläder, färger osv. De som tycker att det räcker med en har jag ingen förståelse för, haha. Mina väskor är allt från billiga icke-märkes(de flesta är såna) till några lite dyrare märkesväskor. Jag har i några år haft ögonen på den här The Tote Bag från Marc Jacobs. En vardagsväska som är snygg och finns i flera olika färger och storlekar. Jag tror dock att en svart vore grejen för mig då den passar till mina kläder och min stil och jag lär inte tröttna på den. Nu är även den här på kampanj. Länk The Tote Bag.

Camerabags är en bra storlek på väska tycker jag. Liten och behändig men man får plats med det mesta man behöver ändå. Den här ser enkel och fin ut och jag gillar att den har ett brett axelband vilket passar bra på vintern och alla tjocka jackor man har på sig då. Länk Valentiono camerabag.

Ännu en klassiker – Emma Israelssons duva. Trots att det är så många som har den så har jag ändå inte hunnit tröttna på den här. Den finns ju i flera storlekar och utföranden, men helst hade jag velat ha den guldfärgade organiska (dvs med ojämn yta) i mini. Länk Mini Organic Dove

Xlash har jag skrivit om flera gånger och här kommer eye padsen igen. För jag behöver verkligen det så jag ser otroligt trött och sliten ut nu. Så jag tror att den aprikosa (finns förutom de på bilden även en grön, men jag har tagit de jag själv mest vill ha) vore något för mig då den motverkar mörka ringar. Jag har haft den förut och tyckte att den fräschade upp fint. Så en sånhär under granen kanske? De har kampanj nu med 30% + 10% extra med koden BLACK. Plus en produkt på köpet. Länk till Xlash.

Settingspray för att fixera makeupen är jag lite slarvig med, men när jag väl använder det tänker jag att varför har jag inte alltid det? För sminket sitter bättre helt enkelt. Jag har en liten liten skvätt kvar av Urban Decays All Nighter så det börjar bli dags att köpa mig en ny. Just nu är det ju många som har rabatter men jag väljer att länka till de jag har som affiliates helst enkelt. Som Lyko. De har dock bara den mindre flaskan kvar just nu. Länk All Nighter settingspray

Ett annat settingspray jag är nyfiken på är det här från Caia. Det ska ge glow (jag vill dock inte ha ett glansigt fejs) och göra så att sminket sitter där det ska. Och appliceringen är en fin mist och det gillar jag så man inte skrynklar ihop ansiktet för att man känner att man får typ en dusch i ansiktet. Man vill ju mer bara ha en dimma liksom. Någon av er som testat denna? Länk Caia That Extra Hour.

De här, Gazelle Indoor röda (eller gröna, men helst röda) har jag velat ha länge. Jag vet inte om de här var rabatterade nu men jag tar med dem ändå för nu skriver jag ju min önskelista, haha. Länk Gazelle Indoor.
Sen önskar jag mig en bil, guldörhängen och lite annat. Mamma och pappa brukar fnysa åt min önskan om bil, men det är ju just det att man ÖNSKAR, det är ju ingen beställning, haha. Jag önskar att vinna pengar också, det vore ju bra om man kunde beställa det 😉
Men här var i alla fall några julklappstips tänker jag. Och fler kommer. Nu ska jag snart bege mig ut i regnet till Emporia för att hämta paket som bland annat innehåller nya gardiner så jag vet vad jag har framför mig…Stryka gardiner till vardagsrum, kök och hall. 10 längder. Fyyy vad tradigt det är, men det är kul när man väl fått upp dem.
Kram på er ❤️
