Begravningen är över och gick bra

Jag hoppas allt är bra med er och att ni har en fin pingsthelg. För egen del är jag kvar hos mamma. I torsdags var det begravning och sedan kom de närmaste med oss hem på smörgåstårta, och igår kom några av pappas vänner som inte kunde vara med i torsdags.

Och så kom även en av mina äldsta vänner med en flaska cava så vi satt och pratade minnen och skrattade och var allvarliga om vartannat. Men mest var det glatt, så kvällen avslutades på ett så bra sätt.

Vi plockade förgätmigej som var ett litet tema för begravningen.

Jag hade gruvat mig väldigt mycket för begravningen men det gick bra. Vi hade valt att ha urnbegravning så man inte behövde sitta och titta på en kista i kyrkan. Vi hade valt musik pappa tyckte om och det blev så fint.

Thomas var ett skönt stöd och allt gick bra, förutom att jag gjorde en askungen och tappade skon i trappan i kyrkan just när alla tittade (och visste inte om jag skulle gå vidare med en sko eller backa. Men Thomas var min prins och satte den på mig). Det blev dock till en lite kul anekdot som vi kunde skratta åt efteråt,

För det var en hel del skratt efteråt vilket är så skönt. Spänningen släpper liksom även om man givetvis är ledsen också. Det är verkligen upp och ner och hit och dit med känslorna.

Thomas tog en massa bilder men de är ju från ett privat tillfälle så de får kvar i mobilen, men jag vill ändå visa att det blev faktiskt fint väder trots utlovat regn och mulet. Förutom ett himla ös precis när alla gäster kom ut från kyrkan.

Jag, mamma och Thomas var dock kvar inne så vi slapp det. Jag tror det var pappa som skickade ner en skur på skoj just då, och sen gav oss sol.

Så nu är jag som sagt kvar hos mamma några dagar när Thomas ändå är ute och flyger.

Kram på er ❤️

1 reaktion på ”Begravningen är över och gick bra”

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *