Nu på sommaren ser jag ut som på bilderna nedan en stor del av tiden. Håret i en tofs och ansiktet utan smink. Men jag tycker ju att det är kul med smink så emellanåt kommer sminklådan fram för jag känner mig lite finare då, speciellt om jag ger ögonfransar och bryn färg. Men igår färgade jag fransarna och för några dagar sen var det brynen som fick sig en omgång färg för allt var så himla ljust. Så nu känner jag. mig ganska fin ändå, speciellt när jag fått lite solbränna. Peppar peppar så har den inte flagnat och ramlat av som jag trodde när jag brände mig så.

Jag ser lite ut som Tragiske Ture här men jag försökte bara bara avslappnad i ansiktet. Dock är jag inte det helt har jag märkt, inte när en kamera åker fram för då höjer jag ofta lite på ögonbrynen. Förmodligen för att jag har fått tyngre och tyngre ögonlock med åren och när de hänger på ögonfransarna ser man både tröttare och argare ut.

Totalt ofilterat som ni ser. Det är något jag aldrig använder för den delen, bara sådana som ljusar upp en mörkare bild eller om färgen ser knas ut så försöker jag korrigera den så att den ser ut som verkligheten på en klänning eller så. Folk får göra precis vad de känner för, men så funkar jag. Filter är ju ett billigt sätt att förändra sitt utseende, sen blir det ju lite fel om man börjar jämföra sig med sina filtrerade bilder och får en skev bild av sig själv. Och andra får det också för den delen, men man ser ju för det mesta när folk fläskat på med filter.

Så till det som rubriken handlar om. Om jag skulle göra skönhetsingrepp, vad skulle jag göra då? För jag är inte emot ingrepp, inte om de görs på ett snyggt sätt. Det blir tragiskt när man inte längre ser ut som sig själv tycker jag. Men annars har jag inget emot det och skulle gärna göra några själv, det är mer pengar som saknas än moralen som talar. För nej jag tycker inte det är kul med rynkor, grått hår och att se äldre ut. Sen får andra hylla rynkor och grå hår bäst de kan, vill och orkar. Man är olika och det är väl bra.
Det ingrepp jag gjort om man kan kalla det ingrepp, det är att jag tatuerade ögonbrynen för sju år sedan. Det är hög tid att fylla i, men jag är så sällan i Stockholm att det inte blivit av än. I övrigt är jag oskuld på det här området. Om jag hade rejält med pengar hade jag gärna gjort ett lyft av ögonlocken för jag gillar inte att jag jag får ett resting bitch face. Alltså att jag ser arg ut när jag slappnar av. Argrynkan mellan ögonbrynen hade ju också gärna fått sig en spruta botox. Dock vill jag inte gå omkring och se ständigt förvånad ut med ögonbryn uppe i hårfästet heller. Ni som gör sånt, om ögonbrynen höjs lite…höjs liksom ögonlocken då också? Ser blicken piggare ut? Eller är det bara brynen som kan åka upp lite?

Munnen. Den skulle jag vilja göra något åt för mina läppar är så himla smala. Stora ögon och pyttemun. Det hade kanske varit snyggt att balansera upp det lite. Absolut ingen ankmun som många har för det är så otroligt fult i mina ögon. Bara lite fylligare. Kanske fyllt lite av rynkorna som kommit runt munnen också upp lite då? Är det någon av er som har erfarenheter av lipfillers så dela gärna med er.

Här är en bild från i vintras för det syns tydligare då. Det vill säga mina ytliga blodkärl som på en del ställen klumpat ihop sig. Det här SKA jag fixa i höst för det stör mig att mina kinder och näsa blir så himla röda på höst och vinter. Även hakan har börjat bli röd numera.

Här är det laser som gäller. Man bränner helt enkelt kärlen. Sen kan det komma tillbaka igen har jag förstått men då får man väl göra om det. Är det någon av er som har erfarenheter av det här så dela gärna med er av det också.

Sånahär prickar. Bort med dem.
Ni som gjort ingrepp – berätta! Jag är nyfiken och skulle vilja testa det jag skrivit om. Främst då laser och läppar. Men även ögonlock när jag har råd till det. Dock behöver jag pengarna till annat först (laser och läppar är inte så otroligt dyrt). Men en vacker dag kanske.
Ja det är ju många saker jag vill ha hjälp med och lipödemet är absolut mest akut. Samtidigt är det så jäkla dyrt. Jag får helt enkelt söka ett jobb där jag tjänar bra med pengar och börja spara så jag kan göra både sånt som gör ont (lipödem) och kanske prova sånt som är kosmetiskt. Tack för att du berättar om dina erfarenheter.
Tack för att du berättade. Jag är ju som sagt nyfiken och skulle gärna testa några saker som just läppar och ögonlock. Det känns bra att höra hur andra upplevt det när man själv är rookie på området 🙂 kram
Tack för tipset. Tänker dock att jag tar brynen i samband med att jag besöker vänner i Stockholm. Saknar stan så himla mycket och hon som gjorde brynen var duktig då och säkert ännu bättre nu sju år senare när hon har ännu mer erfarenhet 😀
Ja det vore spännande att prova och tack för rekommendationen. Ska jag göra något så vill jag gå dit jag vet att andra blivit nöjda. Hade aldrig vågat microblada ögonbrynen om jag inte hade sett flera som varit hos den personen jag gick till.
Ojdå, det var billigt. Fast då måste man säkert ha ett visst överhäng med x antal millimeter eller så skulle jag tro. Min syn är inte påverkad, men visst drar jag upp ögonbrynen och kanske det bidrar till min huvudvärk. Det är ju värt att kolla upp så tack för tipset.
Tack snälla Lena <3
Ja just ögonlocken kan ju göra att man ständigt drar upp ögonbrynen och spänner ansiktet så det är ju skönt att du ska få det fixat. Jag skulle nog kunnat tänka mig lite mer saker men än har jag inte råd.
Jag har, precis som du, tatuerade ögonbryn. Det bästa jag har gjort. Mina egna bryn är blonda och faktiskt inte helt symmetriska efter att jag fick ett jack i det ena som liten. Det är tre år sedan nu och färgen är förvånansvärt framträdande fortfarande, även om jag fyller i lite med penna.
2022 testade jag, för första och sista gången, tror jag, att botoxa ”arga rynkan” och övriga rynkor i pannan. Minns inte helt, det är trots allt tre år sedan, men man gick först en gång, och sedan återbesök med ytterligare lite botox efter någon vecka. Efter första omgången bestämde sig mitt ena ögonbryn för att åka upp. Det såg verkligen inte klokt ut, innan tjejen som satte botoxen fixade det när jag var där för andra omgången. Tyckte inte det gjorde så stor skillnad och gillade inte känslan av att känna mig ”stel” i pannan. Tjejen som gjorde botoxen på mig var också lite förskräckt över att jag aldrig gjort botox tidigare. För att få bäst resultat ska man helst börja göra det innan man ens fått några rynkor. Att vara 51 år är lite sent när man inte gjort ngt tidigare.
Liksom dig drömmer jag om en ögonlocksoperation. Har ärvt tunga ögonlock av både min mamma och pappa. Hatar att gå runt och se ständigt trött ut. Tror också man spänner sig när man kämpar för att hålla ögonen öppna, och får huvudvärk av det.
Vill också fylla upp överläppen lite men är fundersam över om det är bortkastade pengar. En fd kollega fyllde just i bara ”lite”och ärligt talat syns det knappt någon skillnad.
Drömmer också om en fettsugning av benen. De flesta med Lipödem verkar vara nöjda efteråt, men dels kostar det mycket och själva ingreppet skrämmer mig faktiskt lite…
Jag kommer att fixa mina ögonlock,huden som hänger ned tungt på ögonen gör att jag anstränger mig för att hålla ögonen öppna s.a s,och det ger huvudvärk. Gör det privat i Stockholm.Längtar verkligen efter att få det gjort! Min mamma,syster,mostrar har alla tung hud som hänger över ögonlocken och det blir bara värre med åren.Jag vill inte ha det så.
Något annat plastikingrepp är jag inte intresserad av.
(Men visst har jag också stått framför spegel och dragit bak ansiktet lite mot öronen och tänkt hjälp vad snyggt att bli av med det lilla bulldogshänget som kommit med åren! Men det är för stort,dyrt o läskigt ingrepp så nej,nej,)!
Du är så fin 🙂
Jag har gjort ögonlocksplastik.
Gick till min vårdcentral. De skrev remiss till ögonkliniken. Blev kallad, fotades mm mm
Fick sen kallelse för operation. Hela kalaset kostade ca 200:- per besök.
Så kolla med din vårdcentral.
Man kanske kan skriva egenvårdsremiss direkt till ögon ?
Gå in på Lae clinic på insta, ligger i Kristianstad. Bra priser, utbildade och har rätt certifikat o utbildning. Gör inga ankläppar, och förstår dig i allt du skriver. Allt ska se naturligt ut. Jag själv går där, och gör läppar belotero, som är en mjuk filler. Även radiesse kan jag rekommendera. Gör även botox, argrynka, kråksparkar o sur-mungipan. Jag är sååå nöjd.
Hej. Tips om du ska fixa/ uppdatera din bryntatuering så kan jag rekommendera Cosmetic Perfection i Glimåkra. Erica som har företaget är mkt duktig och professionell så du behöver inte åka ända till Stockholm 🙃. Jag tror hon finns både på IG ch webben.
Hej Louise,
Jag har inte lyft ögonbrynen men har gjort ögonlocksplastik. alltså skärt bort lite skin på ögonlocken. Visste att ögonlocken skulle bli ganska hängiga eftersom mamma/moster hade likadant. De fick operation via landstinget. Men jag slog till och gjorde det med egna pengar. Tror det var 7 år sedan. Oj så nöjd jag är att jag gjorde det! Antar att jag kommer upprepa det igen när det börjar hänga mer.
Har också lasrat bort en mängd fläckar på ryggen. Ofarliga men har ärvt att de blir många. Det har blivit bra och det är jag jättenöjd att jag gjort. Har gjort det vid 2 tillfällen nu men kommer göra det igen för fläckarna blir fler och fler med åren.
Har testat botox i pannan. Gillade resultatet men det höll inte så länge. Så det skulle bli dyrt att göra regelbundet. Så det skippar jag.
Testade pyttelite filler i läpparna, markerade yttre linjen. Blev väl ok, men kändes inte som min grej riktigt. Sen läste jag någonstans att fillers kan deformeras om man sover på ansiktet (sover på magen). Vilket jag gör :-). Men jag hade så lite i så det har inte märkts nåt. Men jag kör inte in något mer iaf 🙂
Ha de’!
Yes, jag har gjort ögonlocksplastik 2 gånger med ca 8 års mellanrum. Kan säga att min ögonlock hängde över helt. Dvs kajal syntes inte. Ärftligt min pappa hade exakt lika.
Jag är super nöjd med operationen.
Har även justerat blodkärl i ansiktet, runt näsvingarna och på kind , med laser för ca 5-år sen , väldigt nöjd. Enkelt och snabbt endast en behandling.
Läppfiller, testat 2 olika gånger men njae, passade inte mig alls även om jag hade minimalt.
Så kan bara varmt rekommendera när du testar när du känner att du har råd.
Men jag personligen hade istället satsat på laseroperation för lipödem i benen, värt varenda krona.
Jag har fått ett nytt liv.