Höst- och vinterbloppis

Hej mina fina. Så är den klar äntligen, höst- och vinterbloppisen. Jag har hållit på i två dagar nu med att rensa, leta gamla bilder, ta nya och sånt. För en del bilder är från när plagget var nytt och jag provade, eller jag använde det för SÅ kul är det inte att fota att jag ville ta bild på ALLT.
Jag har dessutom lyckats få dubbelhaka på nästan alla jag tog igår, hehe. Men det är ju kläderna ni ska titta på, inte mig 😉

Jag har försökt lägga plaggen i olika avdelningar, så ytterplagg för sig, överdelar för sig, klänningar för sig. Och ett par byxor.

Om ni vill köpa så mailar ni på babloppis@gmail.com. Den som vill köpa direkt går före den som bara skickar intresseanmälan. Först till kvarn som alltid.
Jag skickar med postens Skicka lätt, eller Skicka hem som det heter nu. Spårbart för allas säkerhet. Det går också att komma och hämta eller fixa på annat sätt. Hör av dig så löser vi det.
Swish gäller.

1. Oanvänd snygg kappa. Storlek 54/56. Färgen är mörkgrå. Pris 600 kr. SÅLD

Snygg men lite för stor för mig. En storlek mindre blev för liten över höfterna.

Nr 2. Klarblå täckjacka. Varm och skön. Går att justera i midjan. Storlek 54/56. Pris 250 kr
Jag tror att jag använt den en gång.
3. Offwhite täckjacka med avtagbar huva och avtagbar svart päls på den. Guldiga dragkedjor och knappar. Lite längre bak än fram. Går att justera i midjan. Storlek 54/56. (mer som 52/54). Pris 220 kr
4. Svart täckjacka med avtagbar huva och avtagbar pälskant. Varm och skön. Storlek 54/56 (men liten i storleken för jag brukar inte ha det upptill annars). Använd nån enstaka gång. Pris 220 kr
5. Gammelrosa pälsjacka. Bil den gör den inte rättvisa. Otroligt mjuk päls(en sån man vill klappa på). Stängs med tryckknappar. Perfekt till både festligheter men även till vardags. Tror jag haft den en gång. Storlek 50/52. Pris 250 kr
6. Jag är själv på jakt efter en duffel så jag köpte den här secondhand. Offwhite. Står xxl i den men den är mer typ storlek 46. Avtagbar pälskant. Kan behöva en omgång med noppmaskin och kanske tvätt. Det var vad jag själv tänkte gjort men den var som sagt för trång. Pris 120 kr
Såhär sitter den på mig som brukar ha 52 upptill, så jag gissar stl 46.

7. Finfin tunika med härligt mönster. Inte sticksig. Storlek 50/52. Oanvänd vad jag minns. Pris 300 kr

Jag tycker att den är superfin men jag har ett par liknande redan.

8. Offwhite stickad oanvänd tröja med halvpolo .Tröjan har 17 % ull. Cappucini.Stl L. Pris 180 kr.

9. Stickad bomullströja med knappar vid sidorna. Skön och fin till både jeans och leggings eller vad man nu vill ha. Storlek 50/52. Pris 150 kr

Tre knappar på varje sida.

Såhär ser stickningen ut.

10. Silvrig topp med omlott. Oanvänd med lappen kvar. Storlek xl. Pris 100 kr

11. Randig blus med knytdetalj. Den är från Kappahl XLNT och storlek xl. Oanvänd (pga lite för liten över höfterna tyvärr). Pris 120 kr.

12. Superfin blus med påfågelmönster( och blå jättefina tryckknappar.Oanvänd med lappar kvar. Storlek xxl. (Från freequent så deras xxl är mer 48 typ). Pris 150 kr

Det är silverstänk i den här, älskar mönstret men storleken älskar inte riktigt mig över höfterna tyvärr.

13. Grön sidenaktig blus i stadigt tyg med smock på ärmarna. Oanvänd med lappar kvar. Från Wasabi concept. Storlek 50/52. Oanvänd. Pris 150 kr

Ha instoppad eller utanpå.

Färgen är typ mörk smaragdgrön..ish.

14. Finfin tröja inför julsäsongen. Från Tommy Hilfiger. Lite liten för mig som synes. Oanvänd. Storlek XL . Pris 300 kr SÅLD

Den glittrar med röda glitterstänk.

15. Fin svartvit blus med plissering i livet och släta ärmar. Inbyggt linne under. Freequent. Storlek xxl (mindre än till exempel HM xxl men eftersom den är plisserad är den ändå bra i storleken).
Pris 150 kr.

Jag har använt den en gång. Här provade jag bara.

16. Kavaj med hyska och draperade ärmar. Storlek 2xl (H&M) . Pris 150 kr. SÅLD

17. Kort klassik svart kavaj. fin men lite skrynklig pga legat nerpackad ett tag. Storlek 52 (ganska liten, skulle mer säga 4/50). Pris 150 kr.

Lite liten på mig trots att det står 52 i nacken på kavajen.

18. Vit topp i kraftig trikå. Storlek 50/52. Pris 90 kr

Lite skrynklig men oanvänd.

19. Svart blus med plisserade genomskinliga ärmar. Den här blusen är mycket finare i verkligheten är på bilderna, det lovar jag. Jag älskar detaljen med volangen vid handleden. Från Happy Holly. Oanvänd. Storlek 52/54. Pris 150 kr.

Snygg till skinnbyxor. Jag hade nog gärna satt en brosch i halsen a la 80 tal också. På mig hasar den ner över händerna för jag har så små händer, men det är bara att ändra knappen så den sitter tajtare om ni också har babyhänder 😉

20. Letar du julklänning? Look no further 😀 Den här sammetsklänningen är klassiskt enkel i snittet och jättefin i färgen. Perfekt att ha till ett roligt julhalsband eller bara ett enkelt smycke. Skön att ha i soffan när man kollar film efter maten. Oanvänd med lapp kvar. Storlek 50/52. Pris 200 kr.

Finfin röd färg.

Haha, bysten framhävs extra mycket av ljuset här.

21. Den här har jag verkligen gillat. Den skrynklar knappt, är skön att ha på sig och vem gillar inte klöver för tur? Storlek 52/54. Pris 100 kr

Jag har använt den så den en hel del, så den är i använt skick.

Dragsko i midjan.

22. Svartvit mönstrad trikåklänning med fickor. På med en svart kofta över och svarta strumpbyxor till. Storlek 50/52. Pris 100 kr

Man älskar ju att den har fickor!

23. Festklänning med paljetter. Den här festblåsan har paljetter som inte skaver eller gör klänningen svintung som en del är. Oanvänd. Storlek 50/52. Pris 180 kr. SÅLD

24. Cerise hoodie. Så fin men jag är en sopa på att använda allt rosa jag köper. Perfekt vardagsklädsel till ett par tjocka strumpbyxor eller leggings. Storlek 50/52. Pris 150 kr.

Hoho från huvan. Klänningen är oanvänd.

25. Svart festklänning med glittertrådar. Finfin partyklänning men tyvärr för liten för mig nu. Storlek xl (Gina Tricot). Pris 140 kr.

Hade den bara varit lite större över höfterna hade jag behållit den. Men nu är den inte det.

Tyg och knutdetalj.

26. Ormskinnsbrallor. Storlek 50. Pris 100 kr

Kan inte visa helbild för de är för små på mig.

27. Mörkblå jeansklänning med knappar och knyt. Oanvänd. Storlek 54/56. Pris 200 kr

Mörkblått är trendigt på jeans i höst.

Jag har som sagt inte hunnit stryka allt men den ÄR fin.

28. Snygg klänning med plissering och knytdetalj fram. Storlek xl. Pris 250 kr.

En kompis och min moster tyckte att den är så fin att jag ska behålla, men njäe…den går vidare nu tror jag. Har knappt haft tillfälle att använda den ändå. Kanske en gång.

Toppskick då jag som sagt haft den kanske en gång. Från Lindex.

29. Lila mjuk och gosig klänning. Oanvänd. Storlek 50/52. Pris 200 kr. SÅLD

Så fin men jag trivs inte så bra i lila märkte jag.

Oanvänd med lappen kvar (tror den kostar 549 ny för den som vill köpa en).

30. Och här har ni samma som den lila fast i rött. Det knasiga är att jag nu har TVÅ av denna då jag hade glömt att jag redan hade en. Den nya kan vara något annorlunda i skärningen, jag har inte fått den än. Enkel och skön och funkar hela hösten och självklart till jul. Men rött är ju inte bara för julen. Storlek 50/52. Pris 200 kr.

Tyget i närbild.

31. En mörkgrå ullig klänning från Indiska. För liten för mig som ni ser, den ska sitta löst. Storlek xl. Pris 70 kr

Såhär är tyget. Det är ull i den så jag kan inte ha den.

Och så är det såna här intagningar i sidorna..

32. Svart enkel trikåklänning med utställd kjol från Indiska. Storlek xl. Pris 90 kr.

Skrynklig men i fint skick.

33. Klarblå festklänning med underklänning i samma färg. Storlek 50/52. Pris 250 kr

Underklänningen är lös så det är inget virrvarrande när man ska sätta på klänningen. Först underklänning, sen den tunnare överklänningen.

Fin färg och passar året runt.

34. Och så den här bronsfärgade laméblåsan. Om någon som är smalare än mig kanske ska på någon glammig fest? Eller halloween? Jag köpte den här utan att prova på Primark och har inte använt den så lapparna är kvar. Storlek 48. Pris 50 kr

Den är alltså i brons, inte guld som det ser ut som här.

Det var det för nu, hittar jag fler saker i min rensning så lägger jag till det sen.
Kram på er ❤️

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *